Димитров достигна първи четвъртфинал на Ролан Гарос

02 юни 2024
Григор Димитров постигна значим успех в неделя вечерта на Ролан Гарос.

Българинът победи Хуберт Хуркач с 7-6(5), 6-4, 7-6(3) в мач между двама от Топ 10 играчи, за да достигне първия си четвъртфинал на турнира на клей. На 33 години, той вече е достигнал до последните осем на всички четири Големи шлема.

Въпреки тежкото падане и нуждата от лечение на ръката си в третия сет, Димитров успя да спечели мача за две часа и 51 минути на корт "Сюзан Ленглен". Той продължи доминацията си над добрия си приятел Хуркач в тяхната серия от мачове на ATP. Димитров вече е спечелил всичките шест мача на турнирно ниво срещу поляка.

"Много е трудно да играеш срещу толкова добър приятел. Познавам го от много години," каза Димитров в интервюто си на корта. "Тренираме заедно много и сме имали доста моменти заедно. Знаех, че ще бъде труден мач, но също така знаех, че трябва да се боря много.

"Винаги съм искал да стигна до втората седмица. Ролан Гарос беше единственият шлем, където чувствах, че не мога да направя тази допълнителна стъпка. Но днес, 15 години по-късно, го направих и съм много щастлив с това."

Димитров, десетият поставен в схемата, успя да спаси всичките пет брейк точки в първия сет на мача в четвъртия кръг в неделя, включително три при резултат 5-5, 0/40. След като спечели тайбрека в първия сет, българинът беше по-консистентният играч в следващите два сета и изглеждаше готов да спечели лесно, когато поведе с 3-1 в третия сет.

Хуркач, който също се стремеше към първия си четвъртфинал на Ролан Гарос, се бори, за да стигне до тайбрек, но не успя да задържи инерцията си. Димитров спечели първите четири точки на тайбрека, за да завърши победата си, въпреки 20-те аса на Хуркач, според статистиката на Infosys.

"Особено когато играеш на клей, трябва да рисуваш картина с тениса си," каза Димитров, когато го попитаха за неговия стил на игра. "Трябва да имаш финес и да можеш да четеш корта. Клей кортовете винаги са много трудни, никога не знаеш какви ще са условията.

"Харесва ми да използвам тялото си много и да гоня топките по корта. Използвам слайса си, използвам разнообразието си. В същото време, когато топката е там, за да бъде ударена, се опитвам да извлека максимума от нея."

С победата си Димитров също се присъедини към Новак Джокович, Рафаел Надал, Анди Мъри, Даниил Медведев и Марин Чилич като единствените активни играчи, които са достигнали четвъртфиналите на всички Големи шлемове и ATP Masters 1000 турнири. Сега, с резултат 28-8 за сезон 2024, десетият в ранглистата на ATP ще се изправи срещу втория поставен Яник Синер, който победи Корентен Муте с 2-6, 6-3, 6-2, 6-1 в четвъртфиналите.